Yazılar ve Makaleler

BAĞIMLILIK

Günümüzün en büyük sorunlarından biri bağımlılıktır. Öyle ki sizlerde sokakta yürürken, durakta otobüs beklerken kaldırımda, yolun ortasında

Read More

Tatmin Edici Romantik İlişkiler Kurmak

Bazıları sevgisiyle ya da eşiyle olan ilişkisinde ilk önceleri heyecan duyduğundan, kendini karşısındaki kişiyle mutlu hissettiğinden, bazı olumsuz davranışlarını sorun etmediğinden,

Read More

Şizoid Kişilik Örüntüsü

Şizoid kişilik örüntüsü olan bireylerin en belirgin özelliği duygusal ilişkiler kurma zorluğu yaşamalarıdır. Dolayısıyla toplum içine çıkıp insanlarla tanışmak pek bu kişilere göre değildir.

Read More

Sonbaharın Ruh Sağlığımız Üzerine Etkileri: Mevsimsel Duygudurum

Bir mevsimin bitmesi ve bir diğerinin başlaması tüm canlıları farklı şekilde de olsa “etkileyen” bir döngüdür.

Read More

Tükenmişlik Sendromu

Son yıllarda çalışma yaşamının gitgide daha fazla yıpratıcı olması ve çalışma saatlerinin uzunluğu pek çok insanın psikolojik sınırını zorlar duruma geldi.

Read More

Kendini Gerçekleştiren Kehanet: Romantik İlişkilerin Kaderi mi?

Son günlerde pek çok insanın farklı ilişkilerinde benzer şeyler yaşadıklarından şikayet ettiklerini çok sık duyar oldum.

Read More

Bipolar Bozukluk: Bir Yerdeyim Bir Gökteyim

Ruh sağlığı konusunda okuyor ya da bloglar takip ediyorsanız bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk ya da iki uçlu bozukluk) son zamanlarda karşınıza çıkmıştır muhakkak.

Read More

Romantik İlişkilerde Bağ Kurmak: Güvenli Bağlanma Güvensiz Bağlanmaya Karşı

Son zamanların en popüler cümlesi “bağlanma problemi yaşıyorum”. Sizce de çok havalı mı? Aslında böyle bir durumda işler gerçekten 

Read More

Yaratıcılık ve Ruh Sağlığı

Bir tabloya baktığımda ya da bir şiir, öykü okuduğumda düşünürüm, kelimelerin ya da renklerin bu görkemli buluşması ne çok şey anlatıyor diye. Nereden alıyor bu eserler bu yoğun duyguları ve ifadeleri?

Read More

Terapi İşe Yarar Mı?

Terapi en genel tanımıyla kişinin sıkıntılarını gidermek amacıyla bir uzmanla karşılıklı konuşmasına dayanan süreçtir. Bu çok genel ve kabaca tanıma baktığımızda insanların zihninde pek çok soru oluşur.

Read More